10 Nejčastějších chyb při nákupu letenek

Při nákupu letenek na tebe čeká mnoho nástrah, kterým je třeba se vyvarovat. Ať už se bavíme o přeprodejcích, kteří ti prodávají letenky, které vám oficiálně nepatří, či o leteckých společnostech, které mají svůj booking prostředí uzpůsobené tak, aby si tam utratil co nejvíce peněz. Je toho spoustu, takže se dneska pojďme společně podívat na to, co nedělat při nákupu letenek.

pomůžeme ti s cestováním
1. Přeprodejci

Nákup letenek u přeprodejců je skoro vždy alespoň o 50 Kč levnější, než u samotné letecké společnosti. Přemýšlel si ale někdy nad tím, jak si přeprodejci můžou dovolit na letenkách “prodělávat” – prodávat je levněji, než letecká společnost? 

Odpověď je vcelku jednoduchá – letenka ti tak úplně nepatří. Co to ale znamená v praxi? Když se tvůj let zruší, či zpozdí, ve většině případů máš nárok na kompenzaci až ve výši 15.000 KČ/os. Tuto kompenzaci ale nikdy neuvidíš a nechá si ji majitel letenky – překupník. 

Dalším bodem jsou zavazadla. Přeprodejci nabízí zakoupení zavazadla mnohem dráž, než samotná aerolinka. Zároveň některé aerolinky mají zavazadlo v ceně letenky, ale překupníci ti tuto informaci zamlží a donutí tě si zavazadlo na jejich stránkách přikoupit extra. 

Podobným stylem vydělávají i na změně jména, výběru sedadla a ostatních extra službách.

2. Koupě letenek v rámci jednoho bookingu

Zpáteční letenky či letenky s přestupem kupuj většinou pohromadě, v rámci jednoho bookingu. Když se ti zruší první let např. z Prahy na Mallorcu, tak máš nárok na zrušení zpátečního letu a zároveň i na kompenzaci. Pokud bys ale letenky kupoval zvlášť, tvůj nárok na zrušení zpátečního letu padá.

To samé platí i u přestupů. Společnosti jako je RyanAir či WizzAir alibisticky, právě z tohoto důvodu, letenky s přestupem v rámci jednoho bookingu nenabízí. S těmito společnostmi může být riskatní bookovat lety s přestupem a proto raději doporučujeme se tomu vyhnout.

3. Přestup

Pokud tě na cestě čeká přestup, ještě před nákupem letenky zkontroluj, kolik času budeš na přesun mít. Koukni na to, jak velké dané letiště je. Zda přestupuješ na let od té stejné společnosti, či jestli se jedná o 2 různé. Podle toho se často bude odvíjet i to, jestli tvůj odbavený kufr (pokud máš) vyzvedneš až v cílové destinaci (v případě 1 aerolinky a jednoho bookingu) nebo jestli ho na přestupu budeš muset znovu odbavit (v případě více aerolinek či více bookingů).

4. Velikost zavazadla

Každá letecká společnost má své podmínky a tudíž i toleranci rozměrů zavazadel nastavenou úplně jinak. Než začneš na svou dovolenou balit, ujisti se, že jsou rozměry tvého zavazadla správné. V opačném případě si totiž budeš muset na letišti připlatit. A to není úplně šťastný začátek dovolené.

Většinou platí, že čím levnější letenka, tím striktnější pravidla letecké společnosti mají. Na něčem přece vydělávat musí ne?

5. Hledání letenek pouze z Prahy

Letenky z Prahy. To je problém, na který narážíme dnes a denně. Výběr destinací a tudíž i ceny letenek jsou v poslední době opravdu bídné a proto je důležité se neomezovat pouze na pražské letiště. Skvělým příkladem je Albánie, kam jsou z Prahy letenky běžně okolo 8.000Kč. Z Vídně se tam ale dostaneš už od 500Kč. A to už je rozdíl, nad kterým je potřeba se pozastavit.

Pokud tedy hledáš ty nejlevnější letenky, je chybou hledat pouze z Prahy. Zkus Vídeň, Vratislav nebo třeba Norimberk a uvidíš, že budeš možná budeš sám překvapen, kolik se tímhle způsobem dá ušetřit.

6. Last-minute nabídky

Další chybou může být například čekání s koupí letenky na poslední chvíli. A to zejména při letech do žádaných destinacích. Zpravidla bys měl letenky nakupovat 2-4 měsíce před odletem.

Sem tam se však objeví last-minute letenky po Evropě. Nákup těchto letenek má ale podle nás často více mínusů, než plusů. Ušetříš 500Kč na letence do Milána, ale najít v Miláně levné ubytování na poslední chvíli je skoro nemožné. Ve výsledku tě celá dovolená bude stát víc, než kdyby sis koupil letenku o trochu dráž, ale s předstihem.

7. Připlácení si za extra služby

Odbavené kufry, rezervace sedadla, a tak podobně. Samozřejmě – v některých případech dávají tyto služby navíc smysl, ovšem většinou jsou úplně zbytečné. Na týden na Ibizu nepotřebuješ 20kg kufr a hodinový let zvládneš i bez kámoše vedle sebe. Ušetříš tak spoustu peněz. 

8. Překlepy

Při bookování letenky je důležité si dát pozor na překlepy a zbytečné chyby. Ty tě totiž v součtu můžou stát i několik tisíc a rozhodně se řadí do sekce „zbytečné chyby“.

9. Časy příletů a odletů

Nejlevnější letenky jsou většinou buď velmi brzo ráno, či pozdě večer. Před koupí podobné letenky je dobré si zjistit, jak se v dané destinaci dostaneš z letiště na ubytování, jestli je dostupná veřejná doprava a podobně. Je taky dobré počítat s nějakým obnosem peněz navíc například za taxík, nebo za pozdní check-in na hotelu. 

Matoucí pak může být i změna časového pásma, na kterou je třeba si dát pozor. Časy odletů a příletů jsou zpravidla uvedeny s místním posunem.

10. Nenastoupení na část letu

Tento rádoby „travel hack“ vídáme v poslední době na internetu docela často. Bohužel tady ale chybí dost podstatný dodatek, na který se teď podíváme.

Letenka z Prahy do New Yorku stojí 10.000Kč. Z Milána, s přestupem v Praze, stojí stejný let už třeba 5.000Kč. Takže zabookuješ letenku z Milána, na první část letu nenastoupíš a budeš se snažit nastoupit na let v Praze. Tak by to teoreticky mělo fungovat. Pravda je ale často opakem.

V Praze tě totiž můžou bez problému odmítnou se slovy, že vás vyloučili z přepravy, protože jste se nedostavili na první část letu. 

Některé společnosti opravdu fungují tak, že ti umožní nastoupit jen na část letu a ušetřit tak nemalé peníze. Většina společností už ale proti této praktice zakročila a tuto možnost zrušila. 

V tomto případě je pak bohžel chyba na tvojí straně, nemáš nárok na žádnou kompenzaci a o své peníze přijdeš. Pokud se na něco takového v budoucnu chystáš, nezapomeňte se ujistit, že jednáš v souladu s podmínkami letecké společnosti. 

cestuj levně po světě

Jsme Kája a Filip z @levneposvete

Pár mladých cestovatelů a studentů, kteří milují nové výzvy, dobrodružství a hodně muziky za málo peněz. Naším cílem je ukázat světu, že low-cost cestování není žádná věda. Proto tvoříme dovolené na míru a cestovatelský kurz, kde se můžeš naučit cestovat levně i ty!

Naše služby

Vždy jako první!

Upozornění na novinky ze světa cestování, slevy a nové příspěvky na blogu