Nedávno jsme se vrátili z Laponska, kde jsme dennodenně lovili polární záři. Máme tedy vlastní zkušenost a zároveň jsme pro vás vyzpovídali místní, abychom měli ty nejlepší a nejověřenější tipy, jak ji vidět. Sepsali jsme je do článku a jsme si jisti, že po přečtení budete skoro se 100% jistotou připraveni na hon aurory.
Počasí a předpověď
Jeden z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o tom, jestli polární záři uvidíš, či nikoliv je počasí. Nemělo by být zataženo a rozhodně by nemělo pršet, nebo sněžit – v takovém případě s největší pravděpodobností ani nemá cenu se na výpravu vydávat. Na oblačnost místní používají aplikaci Windy.com (sekce mraky/clouds). V aplikaci lze přesně vidět aktuální oblačnost a její síla, ale i její předpověď a hlavně tam jsou vidět místa, kde nyní oblačnost není – a tam by ses měl vydat. Co se týká obecné předpovědi na polární záři, tak nic takového neexistuje, avšak cca 2 hodiny předem se dá určit předpoklad a to na základě podmínek počasí, síly magnetického pole, geomagnetické bouře, sluneční aktivity a podobně.
Lokalita
Nejlepší místa pro pozorování polární záře jsou otevřené plochy, například zamrzlá jezera, louky, hory a podobně. Otevřená plocha by měla být vždy s výhledem směrem na sever. Pravdou ale je, že během pozorování polární záře není dobré stát celý večer na jednom místě, člověk by měl popojíždět autem a auroru doslova honit na základě toho, kde je jaká oblačnost. V praxi to totiž vypadá tak, že fakt, že polární záře není nad tebou ještě neznamená, že není nádherná 10 kilometrů od tebe!
Útulny a oblečení
Pozorování polární záře většinou nebývá aktivita na 5 minut a proto je důležité pořádně se obléci a připravit se klidně i na teploty sahající k -40°C. Z naší zkušenosti ale ani pořádné oblečení nestačí, jelikož tě čeká několik hodin v kuse nehybnýho pozorování oblohy, proto doporučujeme vyhledat takovou lokalitu, která bude splňovat podmínky sepsané výše, zároveň ale takovou, kde bude k dispozici zázemí s ohněm. Každá země má svou mapu útulen a přístřešků – my jsme byli ve Finsku a používali jsme Tulikartta.fi. Je nutné přivést si dřevo, sirky a hodit se ti v noci bude i špekáček.
Světelné znečištění
Polární záři jen zřídka kdy uvidíte ve městech a to právě díky světelnému znečištění. Proto je třeba popojet do venkovských oblastí nebo horských regionů, které nabízejí nejlepší podmínky a temnější noc. K nalezení správné lokality vám pomůže web lightpollutionmap.info.
Sluneční aktivita
Polární záře vzniká, když sluneční vítr (proud nabitých částic) interaguje s magnetosférou Země. Pro vznik tohoto jevu je klíčová sluneční aktivita, která se měří pomocí tzv. Kp indexu (index geomagnetické aktivity):
- Kp 0-2: Nízká pravděpodobnost viditelnosti.
- Kp 3-4: Zář může být viditelná v oblastech blízko polárního kruhu.
- Kp 5 a více: Vyšší pravděpodobnost viditelnosti i v mírných zeměpisných šírkách.
Aktuální sluneční aktivitu lze sledovat pomocí specializovaných aplikací a webů, jako je NOAA Space Weather Prediction Center nebo aplikace Aurora Forecast.
Kdy a kde vidět polární záři?
Každá lokalita má trošku jiné specifika a měsíce, kdy jsou šance nejvyšší. Obecně ale dle místních platí, že nejlepší měsíc, kdy navštívit sever za účelem sledování polární záře, je březen. Často doporučovaný je i konec září. Na internetu naleznete články, které tvrdí, že nejlepší měsíce na polární září jsou říjen – březen, s tím ale místní nesouhlasí, jelikož v říjnu a listopadu je velmi vysoká oblačnost – což my sami z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit. Obecně budete chtít ale sever navštívit v období polární noci – v zimě – a to kvůli dlouhé a tmavé noci. Nejvyšší šance jsou ve chvíli, kdy je noc nejtemnější, což většinou připadá na čas mezi 22:00 – 1:00.
Fotoaparát a jak fotit polární záři
Jsou různé stupně polární záře. Takové, které většinou vidíte na sociálních sítích – ty krásné, barevné, co svítí přes celou oblohu a jsou vidět i lidským okem, a pak jsou takové, které lidským okem vidět nelze a uvidíte je jen skrze kameru fotoaparátu. Proto je nutné s sebou vždy mít telefon či foťák. Pokud plánuješ polární záři fotit, vem si s sebou určitě stativ – je totiž důležité, aby se kamera nehýbala. Pro ostré fotky bys měl fotit na noční režim, bez blesku, s dlouhou expozicí na minimálně 7-10 sekund.
Proč je letos největší šance?
Šance, že polární záři uvidíš, je vždy poměrně malá a nikdo ti to nemůže zaručit. Přeci jen je to přírodní úkaz vázaný na spoustu faktorů, které se musí dobře sejít. Když se ale budeš řídit touhle příručkou, svou šanci výrazně zvýšíš. Navíc letos je ideální čas na to ji vidět – její aktivita je totiž zvýšena silným působením magnetického pole. Další takhle vysokou šanci budeš mít zase až za 11 let, tak to nepropásni!
Tour
Pokud se ti nedaří polární záři chytit na vlastní pěst, pomůže ti místní průvodce. Takové výlety se pohybují kolem 5.000 Kč/osoba a ani tam ale nemáš jistotu, že polární záři uvidíš. My jsme na takové tour byli se společností beyondarctic.com, načerpali jsme tam spoustu informací, které pro nás následně byly klíčový k tomu, když jsme hledali polární záři po vlastní ose, byl to skvělý výlet, ale popravdě tu noc jsme štěstí neměli. Existují ale i firmy, které nabízí garanci vrácení peněz, pokud polární záři neuvidíš, jejich služby jsou v průměru ale 2-3x dražší.
Aplikace a stránky, které ti doporučujeme
- Jemma.mobi – každý graf je důležitý a má své specifika, pro nás laiky je ale nejdůležitější první graf, který by měl být vždy v mínusu, aby byla šance na viditelnou polární záři
- Windy.com – důležité pro sledování oblačnosti, předpověď a tipy na místa, kam vyrazit
- Aurora – aplikace, která ti pošle upozornění, kdy jsou hodnoty tak akorát na to, aby v tvém okolí byla vidět polární záře, lze tam sledovat i oblačnost, či jiné lokality skrze webkamery. Nevýhodou je, že funguje pouze na bázi aktuálních informací a nepočítá s oblačností.
- Tulikartta.fi – web na útulny a místa, kde se ohřát
- SolarHam.net – monitoruje sluneční aktivitu
Jsme Kája a Filip z @levneposvete
Pár mladých cestovatelů a studentů, kteří milují nové výzvy, dobrodružství a hodně muziky za málo peněz. Naším cílem je ukázat světu, že low-cost cestování není žádná věda. Proto tvoříme dovolené na míru a cestovatelský kurz, kde se můžeš naučit cestovat levně i ty!
Naše služby
Vždy jako první!
Upozornění na novinky ze světa cestování, slevy a nové příspěvky na blogu